sklep dla dzieci

Jak ogarnąć rodzicielstwo i przy tym nie zapomnieć o sobie? Poradnik dla zapracowanych rodziców

Rodzicielstwo nie jest łatwe i ten, który twierdzi, że to sama radość, po prostu o pewnych rzeczach nie chce mówić. Takie jego prawo, wszak każde dziecko powinno czuć się kochane i na pewno nie powinno słyszeć jak to rodzic się dla niego poświęca, wszak decydując się na dziecko bierze na siebie odpowiedzialność jego wychowania. Jednak to nie znaczy, że teraz trzeba zostać matką-Polką czy ojcem-Polakiem (wszak panowie mogą się poczuć dyskryminowani) i całkowicie zrezygnować z siebie. Szczęśliwy i spełniony rodzic przenosi swoje zadowolenie dla dziecko, nawet jeśli nie może poświęcić mu stu procent swojego czasu, a może właśnie dlatego. Oto poradnik dla zapracowanych rodziców, jak ogarnąć rodzicielstwo i przy tym nie zapomnieć o sobie.

Sporządź sobie harmonogram i pamiętaj, że nie zawsze wszystko pójdzie zgodnie z planem

sklep dla dzieci

Na samym początku rada dość banalna. Harmonogramy naprawdę zdają egzamin. Oczywiście musi on dotyczyć obowiązków wszystkich członków rodziny, no może poza najmłodszymi dziećmi, choć i one powinny mieć swój obowiązek w postaci posprzątania za sobą zabawek. Dzięki podziałowi obowiązków znajdziesz czas dla siebie, choćby na poranny jogging, podczas gdy Twój partner będzie przed pracą rozwoził dzieci do szkoły. W końcu, jeśli masz jeszcze małe dziecko, to możesz zdecydować się na jogging razem z wózkiem Doskonałe modele oferuje sklep dla dzieci – Smile. W ten sposób można pozostać aktywną i zadowoloną, nawet z małym dzieckiem.

Korzystaj czasem z pomocy innych i nie bój się o nią prosić

Może się okazać, że nie masz na tyle siły czy samozaparcia, by zdecydować się na jogging z dzieckiem, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować czas dla siebie chociaż raz w tygodniu. Nie bój się skorzystać z pomocy innych. Może być to Twoja mama, siostra, przyjaciółka albo polecona niania, ktoś, komu zależy na Twoim dobrym samopoczuciu i zdrowiu psychicznym i bez szemrania od czasu do czasu zajmie się dzieckiem czy dziećmi, podczas gdy Ty wygospodarujesz godzinę czy dwie dla siebie. Już tyle wystarczy, by odrobinę „naładować baterię”. Możesz ten czas wykorzystać nawet na drzemkę, na którą do tej pory nie miałaś czasu albo gorącą kąpiel z bąbelkami. Jeśli masz więcej sił witalnych to możesz choćby zrobić coś, czego dawno nie robiłaś, np. pójść do kina.

Doceniaj czas spędzony z dzieckiem i nie postaraj mu się poświęcić w tym momencie całą swoją uwagę

Jeśli pracujesz zawodowo, a w tym czasie dzieckiem zajmuje się wynajęta niania, niania-babcia czy niania-ciocia, to doceń odpowiednio czas spędzany z dzieckiem. On może również być dla Ciebie sposobem na ukojenie nerwów. Na pewno powinnaś, czy powinieneś w tym czasie odłożyć swój telefon na bok i nie patrzeć w ekran smartfona. Warto organizować też rodzinny czas, kiedy wszyscy mogą dobrze się bawić. Można pójść na spacer do lasu, wybrać się na wycieczkę rowerową czy pójść do parku trampolin – możliwości jest wiele. Ważne by była to rozrywka dla Was wszystkich.

Daj sobie czasem wolne od gotowania, nie bój się postawić na catering dietetyczny

Często zapracowani rodzice mimo wszystko chcą zapewnić dziecku pełnowartościowe posiłki i po godzinach gotują jeszcze obiady. Jednak, zamiast cały weekend spędzać w kuchni, przygotowując posiłki do odgrzania na kolejne dni, czy też poświęcać na to wieczory, możesz czasem sobie odpuścić. Świetnym wyborem może być catering dietetyczny, w przypadku którego można zamówić posiłki także dla alergików pokarmowych. W ten sposób można zapewnić pełnowartościową dietę na cały dzień, a nawet tydzień. Warto właśnie choćby przez tydzień w miesiącu skusić się na taką opcję, a zyska się sporo czasu, który można poświęcić nie tylko dziecku, ale i sobie, na własne przyjemności, choćby wypitą w spokoju aromatyczną kawę.

Rodzicielstwo w przypadku osób zapracowanych nigdy nie jest łatwe, bo często wynikają sytuacje nieplanowane w związku z czym trzeba poświęcić jedną rzecz kosztem innej. Trzeba stawiać na piedestale nie tylko rodzinę, ale i własne potrzeby. Zdrowy egoizm od czasu do czasu jest potrzebny dla zachowania równowagi i balansu w życiu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij