Jak urządzić pokój bliźniąt dwujajowych w wieku szkolnym?

Bliźnięta dwujajowe – chłopak i dziewczynka w jednym pokoju to wydaje się mało praktyczne, zwłaszcza że dzieci szybko dorastają. Nie zawsze jednak dysponuje się odpowiednią przestrzenią, by zapewnić dzieciom osobne pokoje. Są jednak sposoby, by zwiększyć funkcjonalność. Jak urządzić pokój bliźniąt dwujajowych w wieku szkolnym?

Od razu postawcie na skuteczny podział pomieszczenia, czyli drzwi przesuwne, jeśli to możliwe

Na pewno dzieci w wieku szkolnym potrzebują już swojego miejsca i prywatności, dlatego warto postawić na podział pokoju na dwie części, jeśli przestrzeń użytkowa jest wystarczająca. Mogą to być drzwi przesuwne ze szkła hartowanego, które nie zajmują wiele miejsca. Można umieścić szynę na suficie i w ten sposób przedzielić przestrzeń. Warto podkreślić, że szkło może mieć mleczne wykończenie, co zapewnia więcej prywatności. Oczywiście minusem takiego rozwiązania jest fakt, że z jednej strony pokoju nie będzie dostępu do okna. Można też postawić półściankę z luksferów, by każde dziecko miało swoją strefę.

Wybierzcie półkotapczany i urządźcie kącik każdego dziecka

Każde z bliźniąt potrzebuje swojej strefy nauki i dobrze sprawdzą się w tej roli półkotapczany. Co ciekawe dostępne są modele z biurkiem, które są niezwykle praktyczne. W dzień dzieci mają strefę nauki, a także przestrzeń do zabawy w domu, a w nocy biurko zamienia się w wygodne i funkcjonalne, pełnowymiarowe łóżko. Alternatywą dla takiego rozwiązania są dwa osobne łóżka i strefa z podwójnym biurkiem. Tutaj wiele zależy od przestrzeni jaką dysponujecie. Musicie zdecydować, które rozwiązanie będzie dla Was tym optymalnym. Ciekawym rozwiązaniem jest także łóżko piętrowe, z tymże tu pojawią się odwieczne spory, kto będzie spał na górze, a kto na dole. Inny wariant to po prostu podwójne łóżko czy model z wysuwanym miejscem na kolejny materac. Zatem architekci wnętrz i projektanci mebli proponują tu naprawdę wiele rozwiązań. Warto w wybór zaangażować dzieci i spytać je o zdanie. W końcu pokój ma być dla nich przytulnym miejscem, w którym odpoczywają, uczą się, ale i bawią.

Postawcie na kompromisy i zdecydujcie się na dwukolorowe wykończenie ścian i ich dekorację podświetlanymi ramkami

Jeżeli chodzi o wykończenie ścian w pokoju bliźniaków dwujajowych, to niekoniecznie będą podzielać ten sam gust. Jeśli podział pokoju jest niemożliwy, można zrealizować go symbolicznie, właśnie właśnie poprzez wybór innych kolorów ścian. Tutaj nie należy przejmować się kontrastami. Warto jednak wybrać takie kolory, które będą dobrze się komponować, np. szary i żółty, albo szary i miętowy, czy też niebieski i szary lub niebieski i różowy. Dobierając właściwy odcień można stworzyć ciekawe i udane wykończenie ścian. Warto wybrać na nie antyramy. W nich dzieci umieszczą zdjęcia albo plakaty. Możecie je podświetlić, by widoczne były także po zmroku. Tutaj sprawdzi się zestaw taśm LED białych. Klasyczny kolor światła najlepiej uwydatni piękno zdjęć i grafik. W ten sposób zyskuje się dekoracyjne oświetlenie, które świetnie się prezentuje. Zestawy taśm LED w kolorze białym mogą podświetlić także ramę łóżka czy wezgłowie.

Umieśćcie w pokoju wysoką zabudowę, aby zmieścić dziecięcą garderobę

W pokoju musi być także miejsce na dziecięce ubrania, nawet wąska szafa w wysokiej zabudowie będzie lepsza niż żadna, w końcu wszyscy nie zmieścicie swoich rzeczy w szafie w Waszej sypialni czy przedpokoju. Ponadto warto, by dzieci miały swobodny dostęp do własnych rzeczy. Szafa na wymiar może dobrze się w tym przypadku sprawdzić. Przy małej przestrzeni może być to odpowiednie rozwiązanie w przypadku wszystkich mebli pokojowych, w końcu nie zawsze wśród gotowych modeli można znaleźć optymalne rozwiązanie. Ważne, by każde z dzieci miało swoją część szafy. Istotne znaczenie ma również sprawiedliwy podział.

Warto zadbać także o strefę rozrywki i jeśli to możliwe w pokoju umieścić miękkie fotele typu sako. W takich fotelach można się zdrzemnąć i wygodnie odpocząć. Na jednej ze ścian w pokoju dziecka może znajdować się strefa rozrywki, jednak, to Wy musicie dozować dzieciom korzystanie z telewizora czy laptopa. W tym wieku powinny znajdować sobie inną rozrywkę i np. grać w gry planszowe. Bez wątpienia ilość elementów we wnętrzu i ich rozmieszczenie zależne jest od dostępnej przestrzeni użytkowej. Często trzeba pójść na kompromisy, bo na pewno nie wszystko o czym marzą dzieci zmieści się w pokoju, tym bardziej, że gusta bliźniąt mogą być naprawdę różne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij