Różnice pomiędzy oponami ciężarowymi i osobowymi – co warto wiedzieć

Opona jaka jest każdy widzi – posiada rowki, kostki, określoną średnicę, wysokość, ale także parametry dopasowane do danego typu pojazdu. Czy zatem różnica pomiędzy ciężarową oponą, a tą przeznaczoną do samochodu osobowego jest znacząca? Co warto wiedzieć na ten temat?

Charakterystyczne i oczywiste różnice – opony ciężarowe a osobowe

Bez wątpienia nie odkryjemy Ameryki, gdy stwierdzimy, że opony ciężarowe są bardziej odporne na uszkodzenia, wykonane z grubszych mieszanek gumy. Muszą w końcu wytrzymać znacznie większe obciążenia. Oczywiście znacząco różnią się rozmiarem w stosunku do opon samochodowych. Opona do tira ma średnicę 18,5 cala. Z kolei opona samochodu osobowego 6-7 cali, a SUVA 13-15 cali. Jeśli chodzi o wagę takiej opony, to opona ciężarowa waży od 30 do 80 kg. Z kolei opona do samochodu osobowego typu SUV waży od 6,5 do 9 kg.

Czym się różnią opony ciężarowe od osobowych jeśli chodzi o budowę zewnętrzną?

Warto wiedzieć, że opony ciężarowe mają najczęściej bieżniki o rzeźbie symetrycznej. W autach osobowych stosuje si także asymetryczne oraz kierunkowe. Opony ciężarowe najlepszych producentów mają bardzo dobre parametry trakcyjne. Sprawdzają się w zróżnicowanych warunkach i trzeba tutaj powiedzieć, że opony do samochodów ciężarowych to najczęściej wielosezonowe. Zimowe są stosowane rzadko, właściwie tylko w przypadku samochodów, które stale w okresie jesienno zimowym, a także częściowo wiosennym pokonują trasy do Skandynawii. Jeśli chodzi o samochody osobowe stosuje się ten sam typ opon na przednie i tylne osie. W samochodach ciężarowych jest inaczej ponieważ wyróżnia się zarówno oś prowadzącą, napędową, jak i wleczoną. I każda z nich oznaczana jest stosowną literą. Różnią się także bieżnikiem. W przypadku osi prowadzącej jest ona oznaczona literą S lub F. Opona posiada rowki i przystosowana jest do zmiennej geometrii. Posiadają też niskie opory toczenia. W przypadku osi napędowej bieżnik różni się, gdyż rowki są zastąpione kostką, właściwie rowków nie ma wcale co zapewnia maksymalnie dobrą przyczepność. Nie ma też zjawiska aquaplaningu. Opony naczepowe mają bieżniki o konstrukcji żebrowej lub klockowo-żebrowej w przypadku pracy w trudnych warunkach.

Budowa wewnętrzna opon – czym różnią się opony ciężarowe od opon samochodów osobowych?

Oczywiście opony ciężarowe różnią się od opon osobówek także budową zewnętrzną i zastosowanymi komponentami. Mieszanka gumowa musi mieć wysoką odporność na zużycie, jak również uszkodzenia mechaniczne. Wyższe opory toczenia sprawiają, że zużywa się więcej paliwa, dlatego ważne jest utrzymywanie ciśnienia opon na optymalnym poziomie rekomendowanym przez producenta. Warto wiedzieć, że różnica w budowie tkwi także w dodatkowych zabezpieczeniach z boku opon ciężarowych. Dzięki temu zawadzenie o krawężnik, które się zdarza w przypadku tak dużych pojazdów nie powoduje szkód. Osnowa opon ciężarowych jest wykonana z włókien stalowych, z kolei w przypadku opon osobowych są to najczęściej włókna tekstylne. Ponadto opony do tirów mają wzmocnione barki i żebra, dzięki temu producenci zwiększają ich przebiegi. Takie opony są sztywniejsze.

Różnice w eksploatacji opon ciężarowych i osobowych

Generalnie opony ciężarowe ze względu na swoją konstrukcję powinny mniej zużywać się od osobowych. Tutaj jednak istotne znaczenie ma ich eksploatacja. Wyważenie kół samochodów ciężarowych odbywa się jedynie proszkowo. Jeśli występują problemy z niesprawnym zawieszeniem, wadliwym układem hamulcowym, nieprawidłową techniką jazdy, a ponadto jazda odbywa się po trudnym terenie, to opony będą się szybciej zużywać. Trzeba bardzo pilnować prawidłowego ciśnienia w oponach ciężarowych ze względu na przenoszone obciążenia, jeszcze bardziej niż w przypadku osobowych. Zbyt niskie ciśnienie powoduje przegrzewanie się opon i zmęczenie jej konstrukcji, a zbyt wysokie jak wiadomo z gorszą przyczepnością. W oponach ciężarowych powinny być zamontowane czujniki ciśnienia i temperatury, aby możliwe było szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Bez wątpienia opony ciężarowe i osobowe różnią się już na pierwszy rzut oka gabarytami. Niemniej jednak także jeśli chodzi o budowę zewnętrzną i wewnętrzną występują tu pewne różnice.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij