Konto oszczędnościowe a lokaty terminowe — poznaj najważniejsze różnice

Chcesz oszczędzać bezpiecznie i pewnie, eliminując ryzyko utraty kapitału? Załóż konto osz-czędnościowe lub lokatę terminową. W artykule omówimy specyfikę obu produktów. Wska-żemy różnice między nimi i podpowiemy, który z nich warto wybrać.

Na skutek inflacji, czyli procesu wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce, z miesiąca na miesiąc gromadzone w skarbonce oszczędności tracą swoją wartość. W praktyce oznacza to, że dziś jesteś w stanie kupić za nie mniej niż w momencie, kiedy rozpoczynałeś oszczędzanie. Jeśli inflacja będzie się pogłębiać, za kilka czy kilkanaście miesięcy Twoje pieniądze będą warte jeszcze mniej niż dziś. Jak oszczędzać mądrze? Sięgnij po oprocentowane produkty bankowe, dzięki którym Twój kapitał wygeneruje bezpieczne zyski. Najpopularniejsze to konto oszczędnościowe i lokata terminowa.

Konto oszczędnościowe a lokata

Konta oszczędnościowe i lokaty bankowe mają identyczny cel. Służą pomnażaniu środków finansowych i ochronie oszczędności przed inflacją. Ich specyfika jest jednak odmienna. Czym się od siebie różnią?

Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek bankowy, który służy do gromadzenia i pomnażania kapitału. Zgromadzone na koncie oszczędnościowym pieniądze będą dla Ciebie dostępne 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Możesz więc wypłacić je w dowolnym momencie, bez utraty odsetek. W dowolnym momencie możesz także zasilać rachunek — mniejszymi lub większymi kwotami. Wiele banków umożliwia założenie konta oszczędnościowego przez internet — bez konieczności wychodzenia z domu, wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Rada: wybierając rachunek, zwróć uwagę przede wszystkim na oprocentowanie konta oszczędnościowego. To od niego zależy bowiem, ile zarobią Twoje pieniądze. Sprawdź także, ile zapłacisz za wychodzące przelewy na konto osobiste. Większość banków umożliwia wykonanie jednego darmowego transferu miesięcznie, za kolejne pobierając wysokie opłaty. Najlepszym wyborem będzie więc założenie konta oszczędnościowego w banku, który pozwala wykonać dowolną liczbę przelewów w miesiącu bez dodatkowych opłat.

Lokata terminowa to depozyt bankowy trwający przez określony w umowie okres — może być to dzień, tydzień, miesiąc, a nawet kilka lat (najpopularniejsze lokaty to te zawierane na 3, 6 i 12 miesięcy). Deponując pieniądze na lokacie, udostępniasz bankowi kapitał do udzielania kredytów. W zamian otrzymujesz zysk w postaci odsetek. Podobnie jak w przypadku konta oszczędnościowego, jego wysokość zależy od oprocentowania lokaty. Im wyższe, tym więcej zarobisz. Istotną różnicą pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym jest brak możliwości swobodnego dokonywania wpłat i wypłat. Jeśli otworzysz lokatę i umieścisz na niej konkretną kwotę, w trakcie trwania umowy nie możesz jej zasilać. Jeśli zechcesz wypłacić pieniądze przed zakończeniem lokaty, stracisz wszystkie wypracowane zyski. Choć dla wielu osób taka konstrukcja uchodzi za wadę, warto spojrzeć na nią także z innej perspektywy. Zamrażając pieniądze na kilka czy kilkanaście miesięcy ochronisz je przed przypadkowym roztrwonieniem. A to niezwykle ważne dla osób, które mają skłonność do impulsywnych wydatków i wydają pieniądze lekką ręką.

Konto oszczędnościowe czy lokata — co wybrać?

Specyfika lokaty i konta oszczędnościowego jest zupełnie inna. Obiektywne wskazanie najlepszego produktu nie jest więc możliwe. To, który z nich warto wybrać, zależy przede wszystkim od konkretnych oczekiwań, celów i potrzeb oszczędzającego.

Konto oszczędnościowe będzie dobrym wyborem, jeśli:

  • chcesz zachować finansowe bezpieczeństwo, wiedząc, że oszczędności będą pod ręką zawsze wtedy, kiedy będziesz ich potrzebował;
  • chcesz swobodnie wpłacać i wypłacać pieniądze, bez ryzyka utraty odsetek;
  • chcesz oszczędzać długofalowo;
  • chcesz zminimalizować wpływ inflacji na swój kapitał.Lokata bankowa spełni potrzeby osób, które:
  • już dziś dysponują określoną wymagana do założenia lokaty kwotą oszczędności, które chcą pomnożyć;
  • zgromadziły kapitał na określony cel — na przykład wkład własny do wymarzonego mieszkania i chcą ochronić pieniądze przed impulsywnym roztrwonieniem;
  • mają skłonność do spontanicznych wydatków i wydają pieniądze lekką ręką;
  • chcą zminimalizować wpływ inflacji na swój kapitał.

Źródła:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/1578,lokaty,jaka-jest-roznica-miedzy-lokata-a-kontem-oszczednosciowym,1,1

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij