Jak uprawiać warzywa w ogródku, ale taką ilość, aby starczyła na cały rok? Efektywność i ekonomia w jednym

Uprawa warzyw w ogródku powinna być odpowiednio zaplanowana, aby cieszyć się obfitymi plonami. Jak zatem zaplanować sadzenie i zbiory, a także płodozmian, by zapewnić sobie zapas warzyw i zaoszczędzić? Dzięki odpowiednio przygotowanej uprawie można w swoim ogrodzie wyhodować w pełni ekologiczne warzywa, a jak wiadomo do tanich one nie należą, w związku z tym oszczędność jest naprawdę spora.

Usytuowanie tunelu ogrodowego ma znaczenie dla obfitości upraw

Bardzo istotne znaczenie ma to, gdzie usytuowany jest tunel foliowy do ogrodu. Powinien znajdować się od południowej strony, by jak najwięcej słońca ogrzewało uprawy, a jak wiadomo w tym miejscu słońce w ciągu dnia operuje najdłużej. Jednocześnie tunel powinien znajdować się dość blisko domu i źródła wody, wszak potrzebne będzie podlewanie roślin, czy to z węża podłączonego do zbiornika na deszczówkę czy też takiego, podłączonego do zewnętrznego ujęcia wody, czyli niewielkiego kranu znajdującego się na elewacji. Tunel foliowy powinien być także odgrodzony, aby upraw nie zniszczyły dzikie zwierzęta.

Zadbaj o właściwą ziemię ogrodową pod uprawy

Odpowiednia ziemia ogrodowa pod uprawy ma duże znaczenie. Najlepsze zwykle jest pH lekko kwaśne lub zasadowe, czyli takie w granicach 6 do 6,5 pH. Choć są i takie które wymagają zasadowego środowiska. Kwaśna ziemia źle wpływa na rośliny kapustne, a także marchew. Jeśli w tunelu znajdują się rośliny o zróżnicowanych potrzebach, to warto sadzić je w tzw. skrzynkach ogrodowych. Dzięki temu każdy gatunek może mieć zapewnione odpowiednie warunki. Kapustne czy marchew można również nawozić nawozem wapniowym nadającym właściwe pH. Trzeba pamiętać, że są gatunki, które nie lubią sadzenia zaraz po wapniowaniu. Należą do nich wspomniana już marchew, a także, seler, pietruszka, czy pomidor. Przy sadzeniu bezpośrednio w gruncie ziemia powinna być oczyszczona z chwastów, spulchniona i wzbogacona o nawóz stosowany w odpowiednich proporcjach. Kompost miesza się z glebą w ilości 20-60 kg na 10 m2.

Kiedy siać do gruntu i sadzić rozsady?

W przypadku siania do gruntu należy zrobić otwory o odpowiedniej głębokości i wsypać do nich tyle nasion, ile jest zalecane, następnie przykryć ziemią i obficie podlać. Uprawa w tunelach foliowych znacząco przyspiesza rozwój warzyw. Najlepiej uprawiać w nich paprykę, seler, brukselkę czy brokuły. Przy sadzeniu z rozsady sadzonki przygotowujemy najpierw w niewielkich doniczkach, a kiedy wypuszczą pędy o odpowiedniej długości czy w odpowiedniej ilości, to przesadzamy je do tunelu foliowego. Trzeba także pilnować terminów siewu. Przykładowo ogórki wysiewa się do gruntu w maju, w tym samym terminie sadzi się rozsady. Z kolei w przypadku pomidorów sadzi się jedynie z rozsady od maja do czerwca. Z kolei tylko do gruntu wysiewa się np. pietruszkę (od marca do maja), marchew (od kwietnia do czerwca) czy rzodkiewkę (od lutego do września). Zatem niektóre gatunki można siać całkiem długo. Trzeba jednak pamiętać o płodozmianie.

Płodozmian ma znaczenie

Płodozmian dotyczy niesadzenia w tym samym miejscu roślin z tej samej grupy rok po roku. To oznacza, że w tym samym miejscu nie posadzi się dwóch warzyw z gatunku kapustnych, strączkowych czy korzeniowych. Obok ogórków można sadzić groch, fasolę, koper, rzodkiewkę, czy też kalarepę, ale nie można sadzić ziemniaków ani aromatycznych ziół. W sąsiedztwie ziemniaków można sadzić: sałatę, fasolę, groch, tymianek, kapustę czy chrzan, natomiast nie można sadzić: marchwi, dyni ogórków i pomidorów. Zasada dobrego sąsiedztwa ma duże znaczenie dla powodzenia upraw.

Jak przechowywać plony z tunelu foliowego?

Warzywa powinny być przechowywane w piwniczce czy innym pomieszczeniu w stabilnej temperaturze. Przykładowo w temperaturze od 1 do 7 stopni można przechowywać cebulę i czosnek. Trzeba pamiętać, że przechowywany plon musi być suchy. Z kolei warzywa korzenne, czyli ziemniaki, buraki czy marchew trzeba przechowywać w warunkach zapewniających wysoki poziom wilgotności temperaturę od 1 do 4 stopni. Do ziemniaków często dorzuca się jabłka, aby ograniczyć ich kiełkowanie. Ogórki powinny być przechowywane w temperaturze od 8 do 11 stopni. Aby nie utraciły wilgotności nakłada się na nie przylegającą folię. Wiele warzyw można po prostu zamrozić i jest to dobra opcja, gdy nie ma miejsca do przechowywania.

Uprawa warzyw, by zapewniały plon przez cały rok nie musi być trudna, ale na pewno jest dość pracochłonna. Stosując się jednak do powyższych wskazówek można uzyskać dobre rezultaty i zaoszczędzić nieco pieniędzy w domowym budżecie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij