płyty betonowe

Jak przygotować parking dla pracowników przy zakładzie pracy, ale niewielkim kosztem?

Przy zakładzie pracy powinien znajdować się parking, na którym będą mogli parkować pracownicy. Miejsce postojowe dla samochodów musi być odpowiednio wyznaczone, ale nie bez znaczenia jest też wykonanie go z odpowiednich materiałów. Warto poznać różne rozwiązania, dzięki którym nie poniesiecie wysokich kosztów, a przy tym zapewnicie pracownikom wygodę parkowania.

Utwardzona powierzchnia to podstawa

Już na etapie planowania firmy powinno się myśleć o parkingu. Ma on służyć oczywiście pracownikom, ale też klientom, którzy będą chcieli podjechać pod siedzibę. Niejako to, czy firma posiada parking wpływa na jej prestiż, ale też zapewnia bezpieczeństwo mienia. Na pewno trzeba zadbać o właściwe oświetlenie, które powinno automatycznie włączać się, gdy zaczyna zapadać zmrok. Powierzchnia powinna być też utwardzona, podobnie jak sam dojazd do miejsca parkingowego i tutaj do wyboru macie wiele różnych materiałów.

Kostka brukowa – czy to dobre rozwiązanie?

Wielu inwestorów decyduje się na wykonanie parkingu z kostki brukowej. Najbardziej funkcjonalna i odporna na uszkodzenia mechaniczne jest kostka gładka. Nie wymaga ona dodatkowej impregnacji. Nie bez znaczenia jest fakt, że jest także stosunkowo tania. Jeżeli powierzchnia, na której będziecie układać kostkę jest zbyt mokra, to konieczne jest odprowadzenie wody, a więc zastosowanie kanału liniowego, co oczywiście zwiększa koszty. Na samym początku należy wyznaczyć linie nawierzchni, następnie ułożyć warstwy gruntu, wykopując ziemię na głębokość ok. 15 cm. Zastosowanie korytowania jest niezbędne. Gdy ten etap macie za sobą warto w międzyczasie zamontować krawężniki, które będą zapobiegać rozjeżdżaniu się kostki. Przed samym ułożeniem kostki należy podbudować ją wykorzystując do tego celu kruszywo. Następnie całość należy ubić, dopiero potem można zacząć układać kostkę. Oczywiście należy wykonać wcześniej posypkę piaskową, ale nie może być to sam piasek, lecz piasek zmieszany z cementem. Na samym końcu konieczne jest jeszcze zagęszczenie podłoża przy użyciu wibratora płytowego. Taka nawierzchnia jest trwała, jednak jej ułożenie jest stosunkowo czasochłonne.

Parking z płyt betonowych

Zdecydowanie lepszym wyborem wydaje się wykonanie parkingu z płyt betonowych. Otóż warto zdawać sobie sprawę, że są one bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także zarysowania, czy nawet wodę. Posiadają wysoką odporność na ścieranie, ściskanie, a przy tym nie pylą, są także trudnopalne. Nie bez znaczenia jest fakt, że ich cena jest naprawdę niska. Warto zwrócić też uwagę na estetykę, która, choć jest surowa, to dobrze się prezentuje. Jednocześnie układanie płyt betonowych nie jest ani trudne, ani też czasochłonne i poradzi sobie z nim nawet laik. Wystarczy tylko młotek gumowy i niemal od razu można rozpocząć pracę. Możecie nawet układać płyty na wspornikach, ale też na betonie, czy bezpośrednio na gruncie. Każde z tych rozwiązań jest dobre. Warto zauważyć, że takie płyty sprawdzą się nawet do wykonania drogi dojazdowej i są doskonałą alternatywą dla asfaltu. Trzeba też wiedzieć, że nacisk, który wytrzymują płyty betonowe wynosi nawet 60 t, a więc mogą stanowić świetny element wykończenia parkingu pod samochody ciężarowe.

Parking z kamienia bądź tłucznia

płyty betonowe

Jeżeli zależy Wam na maksymalnym obniżeniu kosztów, ale też rozwiązaniu tymczasowym, to możecie zastosować wysypkę z kamienia bądź też tłucznia. Oczywiście takie rozwiązania wymagają regularnego uzupełniania, niestety już po krótkim czasie mogą pojawiać się dziury i tworzyć kałuże. Część kamieni może także zapadać się, przez co będą tworzyć się nierówności. Wtedy też konieczne jest dosypywanie kamienia czy tłucznia, jednak takie rozwiązanie nie jest bardzo trwałe. Nie bez znaczenia jest fakt, że parking z kamienia czy tłucznia nie sprawdza się w przypadku samochodów ciężarowych.

 

Wykonanie taniego i trwałego parkingu dla pracowników jest możliwe. Wystarczy zdecydować się na wysokiej jakości płyty betonowe, które mogą stanowić zarówno rozwiązanie tymczasowe, jak i stałe. Co ważne sprawdzą się także na parkingi dla samochodów dostawczych i ciężarowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij