Policjant wypisuje mandat - nie masz aktualnego przeglądu Dalej nie pojedziesz

Zabrany dowód rejestracyjny – wezwij pomoc drogową!

Każdy właściciel samochodu ma określone obowiązki, które musi spełnić. Jednym z nich jest coroczny przegląd pojazdu. Kierowca, który zapomni o tym obowiązku, nie może legalnie poruszać się po drogach, ponieważ grozi to poważnymi konsekwencjami. W przypadku kontroli policja nałoży na zapominalskiego mandat w wysokości 500 zł oraz zabierze dowód rejestracyjny. W takim wypadku dalsza jazda nie będzie możliwa. Gdy znajdziesz się w takiej niekomfortowej sytuacji, nie wpadaj w panikę, tylko zapytaj o pomoc drogową firmę AUTO-HOL Grzegorz Gliński. Doświadczeni pracownicy szybko przybędą na miejsce i odholują samochód we wskazane miejsce. Brak przeglądu oznacza również poważne problemy z uzyskaniem odszkodowania z tytułu polisy AC. Odszkodowanie z ubezpieczenie OC będzie również znacznie pomniejszone. Nie warto unikać opłat, bo potem koszty są dużo wyższe.

Policjant wypisuje mandat - nie masz aktualnego przeglądu Dalej nie pojedziesz

Policjant wypisuje mandat – nie masz aktualnego przeglądu? Dalej nie pojedziesz. 

Przegląd samochodu- co należy wiedzieć?

Według polskiego ustawodawstwa przegląd samochodu należy wykonać raz w roku. Wyjątek stanowią nowe samochody, które zostały po raz pierwszy zarejestrowane w Polsce. W takim wypadku pierwszy przegląd można zrobić w ciągu trzech lat od rejestracji pojazdu. Z corocznych przeglądów wyłączone są również pojazdy zabytkowe, które muszą mieć tylko jedno badanie, przed rejestracją. Niestety, nie każde auto przechodzi pomyślnie kontrolę. Zdarzają się sytuacje, że diagności wykryją usterki. To nie oznacza niczego dobrego dla kierowców. Niesprawne auto nie może poruszać się po drogach. Konieczne jest wykonanie napraw i kolejny przegląd, który potwierdzi, że samochód nie stwarza zagrożenia na drogach. Jeszcze kilka lat temu przepisy były łaskawsze dla kierowców. Niestety, dochodziło do sytuacji, w których kierowcy, których samochody w jednej stacji nie przeszły przeglądów, szukali kolejnej, w których mechanicy postawili upragnioną pieczątkę. Dziś takie sytuacje nie mogą mieć miejsca. Zaraz po przyjeździe na wybraną stację diagnostyczną, informacja trafia do Centralnej Ewidencji Pojazdów i wszystkich stacji działających na terenie Polski. Kierowca nie może przemieszczać się ze stacji na stacje, musi oprzeć się na badaniu w pierwszym warsztacie.

Przegląd samochodu - diagności sprawdzą każdy element 

Przegląd samochodu – diagności sprawdzą każdy element. 

Ile kosztuje przegląd pojazdu?

Ceny za przegląd pojazdów ustalane są odgórnie, wynikają z przepisów, nie zmieniły się od kilku lat. Właściciele pojazdu osobowego, bez instalacji LPG muszą zapłacić za badanie 98 zł. Właściciele samochodów na gaz muszą liczyć się z większym wydatkiem. Cena przeglądu wynosi 162 zł. Właściciele motocykli zapłacą najmniej, bo 62 zł, a posiadacze samochodów ciężarowych 153 zł. Stacje diagnostyczne wykonują również przeglądy samochodów, które w określonym czasie nie miały kontroli. Cena usługi jest zależna od długości opóźnienia. Jeżeli zwłoka jest krótsza niż 45 dni, cena nie ulegnie zmianie. Kierowcy, którzy będą przeciągać badanie i zdecydują się na przegląd po 45 dniach, będą musieli ponieść opłaty wyższe o 50%. Od kilku lat za badanie diagnostyczne trzeba zapłacić jeszcze przed wykonaniem usługi. Nawet gdy samochód nie przejdzie pozytywnie kontroli, pieniądze nie są zwracane.

Jak wygląda przegląd samochodu?

Przegląd pojazdu trwa około 30 minut, może być wykonany na Podstawowych lub Okręgowych Stacjach Kontroli Pojazdów, które rozmieszczone są na terenie całego kraju. Przebieg badania jest z góry ustalony, na każdej stacji wygląda podobnie. W pierwszym etapie auto jest identyfikowane, diagności sprawdzają numer VIN oraz zgodność samochodu z dowodem rejestracyjnym. Późniejsze kroki to:

 • Ocena silnika i pomiar emisji spalin,
 • Ocena układu hamulcowego, jego skuteczności oraz równomiernego działania,
 • Sprawdzenie hamulca awaryjnego,
 • Ocena układu kierowniczego oraz stanu połączeń,
 • Ocena układu wydechowego i poziomu hałasu,
 • Sprawdzenie stanu oświetlenia,
 • Kontrola elementów nośnych nadwozia, tj. szyby, ramy i progi,
 • Sprawdzenie zawieszenia,
 • Ocena zużycia opon,
 • Ocena prawidłowego działania pasów bezpieczeństwa,
 • Kontrola obowiązkowego wyposażenia samochodu (apteczka, gaśnica ABC i trójkąt ostrzegawczy),
 • W samochodach z instalacją LPG kontrolowana jest szczelność oraz ważność legalizacji.

Gaśnica - pamiętaj, aby mieć w samochodzie obowiązkowe wyposażenie

Gaśnica – pamiętaj, aby mieć w samochodzie obowiązkowe wyposażenie. 

Przegląd samochodu najlepiej zrobić 2-4 tygodnie przed końcem ważności badań. Dzięki temu kierowcy będą mieli czas na wykonanie ewentualnych napraw. Obecnie mechanicy mają dużo pracy i oczekiwanie na przyjęcie samochodu do warsztatu zajmuje nawet kilka tygodni. W trakcie przeglądu diagności mogą wykryć trzy rodzaje usterek, tzn. drobne, istotne i stwarzające zagrożenie. Usterka drobna nie kończy się brakiem wpisu do dowodu rejestracyjnego, ponieważ ma minimalny wpływ na bezpieczeństwo. W przypadku usterki istotnej kierowca ma 14 dni na jej naprawę, po tym czasie pojazd musi przejść kolejne badanie. Warto zrobić je w tej samej stacji, dzięki temu cena będzie obejmować badanie konkretnego elementu. Usterka stwarzająca zagrożenie oznacza, że pojazd nie może być dopuszczony do ruchu. Diagnosta wystawia negatywną opinię i zabiera dowód rejestracyjny. Kierowca musi skorzystać z oferty pomocy drogowej, która lawetą przetransportuje samochód do warsztatu.

Lawety - to jedyny sposób na przetransportowanie niesprawnego samochodu

Lawety – to jedyny sposób na przetransportowanie niesprawnego samochodu. 

Zabranie dowodu rejestracyjnego jest dla wielu kierowców przykrą niespodzianką. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że samochód jest niesprawny i nie powinien poruszać się na drogach. Moja firma jest po to, aby pomagać kierowcom wyjść z opresji. Wystarczy do nas zadzwonić, a przyjedziemy na stację diagnostyczną i za pomocą lawety odholujemy samochód w miejsce wskazane przez klienta. Posiadamy lawety przystosowane do przewozu różnego typu pojazdów, mamy wciągarki i inny specjalistyczny sprzęt. Gwarantujemy, że wysoką jakość świadczonych usług, atrakcyjne ceny oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Oczywiście pomagamy również w innych sytuacjach. Dowozimy paliwo, wykonujemy drobne naprawy, wyciągamy z rowów czy zasp śnieżnych, zajmuje się holowaniem pojazdów na terenie Polski oraz za jej granicami. Możemy pochwalić się ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, a opinie naszych Klientów mówią same za siebie. Pracujemy 24 godziny na dobę, również w święta i weekendy. Warto zapisać nasz numer, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będą potrzebne usługi pomocy drogowej.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij