Uzdatnianie wody ze studni – co warto wiedzieć?

Jakość wody, która jest czerpana ze studni, często pozostawia wiele do życzenia. Istnieje jednak wiele sposób na to, żeby ją polepszyć i uzdatnić do wykorzystywania. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Badanie jakości wody w studni

Jakość wody z prywatnych ujęć nie jest w żaden sposób kontrolowana, ale istnieje możliwość samodzielnego zlecenie jej badań przed eksploatacją studni lub po zalaniu studni wodami opadowymi, czy w każdym, dowolnym momencie.

Badania wody, które są zlecane indywidualnym odbiorcom przeprowadza się w stacjach sanitarno – epidemiologicznych, a także w prywatnych laboratoriach. Próbkę wody należy pobrać i dostarczyć do laboratorium, które podczas badania weźmie pod uwagę takie parametry jak: barwa, zapach, mętność, pH, a także zawartość związków organicznych, przewodność elektryczna, utlenienie. Koszt takich badań to ok. 400 zł.

Uzdatnianie wody w studni

W zależności od tego, jakie są rodzaje zanieczyszczeń, wodę można oczyścić na kilka sposobów. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie specjalnych filtrów z wymiennymi wkładami. Można w ten sposób uzdatnić wodę przeznaczoną do picia lub całą. Kolejnym rozwiązaniem jest osmoza, jest to rozwiązanie przeznaczone tylko do wody pitnej. Trzecią metodą są także kolumny filtracyjne. Nimi uzdatnia się całą wodę. Poznaj inne sposoby na uzdatnianie wody ze studni  http://www.domy-ogrody.com/jak-uzdatniac-wode-ze-starej-studni.

Filtrowanie pozwala na usunięcie z wody wszelkich niepożądanych chemikaliów, zanieczyszczeń bakteryjnych i mechanicznych. Ponadto metody te pozwolą też na pozbycie się nadmiernej twardości.

Bardzo często uzdatnianie wody ze studni odbywa się za pomocą filtrów, które posiadają wymienne wkłady i są łączone szeregowo. Ponadto poszczególne filtry mogą być wykonane z różnych materiałów, co ma bezpośredni wpływ na rodzaj usuwanych zanieczyszczeń i efekt procesu filtracji.

Warto także zaznaczyć, że filtrowanie i zmiękczanie wody, może być realizowane przez specjalne urządzenia, albo przez stacje uzdatniania wody. Aby polepszyć jakość wody czerpanej z własnej studni, konieczne może się okazać zastosowanie stacji ze specjalnym złożem multifunkcyjnym, które umożliwia pozbycie się nie tylko manganu i żelaza, ale także obniżenie twardości i wygenerowanie amoniaku oraz rożnych substancji organicznych.

SPRAWDŹ:  Materace H3 średnio twarde: Idealne połączenie komfortu i wsparcia
Katarzyna Domańska

Katarzyna Domańska

Ekspertka w dziedzinie aranżacji wnętrz i designu. Na Bravio.pl inspiruje czytelników do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni w domu. W wolnym czasie zajmuje się malarstwem i podróżami po Europie.

Artykuły: 347

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *