Odczarowujemy kaski rowerowe, czyli krótki poradnik, jak w nich dobrze wyglądać

Jeśli uważasz, że w nakryciach głowy Ci nie do twarzy, wyglądasz głupio, a do tego jest Ci niewygodnie, to swoje uprzedzenia musisz zostawić, gdy wybierasz się na rower. Wprawdzie w przepisach jak do tej pory nie ma zapisu o obowiązku noszenia kasków rowerowych, jednak bez wątpienia mogą uratować nawet życie. Oto nasz krótki poradnik dotyczący tego, jak dobrze w nich wyglądać a także zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Kaski rowerowe – dobierz model do rodzaju jednośladu i stylu jazdy

Do podstawowych rodzajów kasków należą modele uniwersalne o twardej i zwartej skorupie, dość głębokie nadające się do jazdy w mieście, a nawet ewolucji na parkurze. Można zdecydować się także na kaski MTB, które sprawdzają się o wymagającej jazdy w terenie są lekkie i wykonane w technologii in-Mold gwarantującej doskonałe połączenie skorupy z warstwą wewnętrzną. Najbardziej aerodynamiczny kształt, czasem lekko wydłużony z jednej strony, mają kaski szosowe. Wyróżnia się także kaski do jazdy górskiej typu downhill, które dodatkowo posiadają ochronę szczęki i żuchwy. Zatem najpierw trzeba dobrać kask do rodzaju jednośladu, a później stylu jazdy. Warto podkreślić, że kaski mogą mieć wiele funkcjonalnych dodatków, dzięki którym są jeszcze wygodniejsze. Lekkie, a jednocześnie bezpieczne modele oferuje producent Abus od kasków rowerowych. Kask rowerowy tego producenta może posiadać konkretny rozmiar albo być modelem uniwersalnym posiadającym szerszy zakres regulacji.

Estetyka i komfort rzecz ważna, czyli dopasowanie kasku do roweru i jak nie zniszczyć swojej fryzury

Kask może być dopasowany do estetyki roweru, a więc zarówno jego bardziej lub mniej agresywnej geometrii, jak również koloru ramy. Ważna jest estetyka, ale i komfort, dlatego kask powinien być wyposażony w siatkę czy też wkładkę chroniącą przed owadami. Dla wielu osób nawet podczas jazdy istotne znaczenie ma fryzura. Aby włosy nie elektryzowały się po zdjęciu kasku można zastosować prosty patent, a mianowicie wnętrze spryskać lakierem do włosów. Warto mając długie włosy spiąć je przed włożeniem kasku. Warto podkreślić, że w ofercie Abus dostępne są kaski rowerowe, które są tak wyprofilowane, że można przełożyć przez nie kucyk, warkocz, a nawet spięte dredy. Zatem, każdy może czuć się w kasku komfortowo i prezentować dobrze. Oczywiście na komfort wpływa nie tylko waga samej skorupy, ale również wentylacja, a ta powinna być na najwyższym poziomie, co zapewniają wloty i wyloty na skorupie. Jest ich więcej w rowerach MTB, a mniej w miejskich, co zrozumiałe ze względu na specyfikę jazdy.

Jak właściwie dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Przechodzimy do ważnej kwestii, a mianowicie doboru rozmiaru. W tanich kaskach rowerowych mamy pewien zakres podany przez producenta, jednak bardzo często regulacja jest trudna lub wręcz niemożliwa. Wybierając model renomowanej firmy mamy gwarancję łatwej zmiany rozmiaru na pokrętle znajdującym się z boku lub z tyłu. Zatem wystarczy zmierzyć obwód głowy w najszerszym miejscu, najlepiej 1-2 cm nad linią brwi. Na podstawie dokonanego pomiaru wystarczy dobrać odpowiedni kask.

Poznaj błędy i ich nie popełniaj – jak nie nosić kasku rowerowego

Na koniec garść porad dotyczących noszenia kasku rowerowego. Przede wszystkim kask trzeba dokładnie wcisnąć na głowę, a nie lekko nałożyć na jej czubek. Przed założeniem trzeba wyregulować skorupę, a także paski, które znajdą się pod płatkami uszu i pod podbródkiem. Nigdzie nie powinno być luzu. To właśnie najczęstszy błąd, że paski nie są optymalnie naciągnięte, przez to kask rusza się na głowie, a tak być nie powinno. Błędem jest także pozostawienie luzu pod podbródkiem, bo wtedy całkowicie traci stabilność. Tylko dobrze założony kask rowerowy da nam właściwy poziom ochrony. Przed pierwszą dłuższą wycieczką rowerową warto potrenować jego prawidłowe zapinanie.

Jeśli kupujesz kask rowerowy dla swojego dziecka, bo dbasz o jego bezpieczeństwo i chcesz zapewnić mu ochronę w razie wypadku, to dlaczego Ty go nie nosisz? Prędzej czy później maluch zacznie się buntować, a jeśli dasz mu dobry przykład to uzna, że jest on niezbędny i skończą się dyskusje na ten temat. Ponadto gdy sporo jeździsz po szosie, musisz mieć na głowie kask rowerowy. W razie upadku z roweru może uratować Ci życie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij