Millenialsi, czyli pokolenie Y — kim są i co ich wyróżnia?
Pokolenie Y to określenie osób urodzonych w latach 1980-2000, dlatego też zmiennie nazywa się je pokoleniem Milenium (ang. Millennials). Pokolenie to z jednej strony cechuje się śmiałą postawą wobec świata, dużą zaradnością oraz stałym połączeniem z Internetem w sytuacjach zawodowych i prywatnych. Z drugiej strony krąży wokół niej wiele stereotypów jak choćby roszczeniowe podejście do życia i egoizm. Kim tak naprawdę są millenialsi?
Millenialsi w życiu codziennym
Pokolenie Y — w odróżnieniu od pokolenia X, czyli ludzi urodzonych w latach 60 i 70-tych XX wieku — to pierwsze pokolenie, które dorastało lub urodziło się w niepodległej Polsce. Największy przyrost naturalny datuje się na moment, w którym do użytku powszechnego weszły nowe technologie, jednak wielu przedstawicieli pamięta swoje dzieciństwo, kiedy Internet i telefony nie był jeszcze dostępne. Niemniej jednak pokolenie Y jest jednocześnie pierwszym pokoleniem, które urodziło się i dorastało wraz z tymi technologiami, a zatem z kultury analogowej przeszło na kulturę cyfrową. Millenialsi nie musieli już walczyć o wolność obywatelską, a wraz z nadejściem kapitalizmu uzyskali szeroki dostęp do edukacji wyższej. Co więcej, ich rodzice zapewnili im względną stabilizację materialną. Dzięki tym wszystkim przemianom mówi się, że pokolenie Y jest bardziej odważne i otwarta na świat oraz nowinki z niego płynące niż poprzednie pokolenia. Ponadto millenialsi:
- płynnie posługują się innymi językiem angielskim oraz innymi językami zachodnimi (nie rosyjskim jak pokolenie X);
- tworzą elastyczne, a jednocześnie powierzchowne kontakty międzyludzkie za pomocą nowych technologii i social media (You Tube, Facebook, Twitter, Instagram);
- wykorzystują media cyfrowe w każdej dziedzinie swojego życia zarówno prywatnej, jak i zawodowej;
- potrafią szybko przyswoić nową wiedzę w zależności od wymogów sytuacji;
- wykazują dużą skłonność do rozpraszania się;
- są ambitni i otwarci na nowe wyzwania;
- często prezentują postawę egoistyczną i roszczeniową;
- czują silną presję spowodowaną powszechną gloryfikacją sukcesu zawodowego.
Millenialsi na rynku pracy
Mimo wspomnianej postawy roszczeniowej millenialsi bardzo ambitnie podchodzą do swojej ścieżki kariery i stale dążą do rozwoju osobowego. Dzięki możliwościom swobodnego dostępu do edukacji i wiedzy zawartej w Internecie są o wiele lepiej wykształceni niż poprzednie pokolenie. Cechuje ich otwartości na wyzwania oraz wielozadaniowość. Liczy się dla nich wygoda w miejscu pracy, dogodna lokalizacja miejsca pracy, elastyczny czas pracy oraz są otwarci na dialog ze sowimi pracodawcami. Z drugiej strony pokolenie Y musi pokonać ogromną konkurencję, aby osiągnąć swoje cele zawodowe. Jego przedstawiciele borykają się także z wszechobecną presją na osiągnięcie sukcesu oraz zmuszeni są prowadzić bardzo szybki tryb życia, co prowadzi do zaniedbywania swojego zdrowia. Często porównują się ze swoimi rówieśnikami głównie za pomocą portali społecznościowych, gdzie pokazuje się wyidealizowane życie zawodowe i rodzinne. Stres, a nierzadko i depresja, spowodowane są również ciągłą niepewnością związaną z dużą konkurencją na rynku pracy, pracą po godzinach oraz umowami śmieciowymi, które wiążą się z brakiem własnego mieszkania lub braniem kredytów na długie lata. Z drugiej strony koniunktura rynku, dostęp do nowych technologii oraz wrodzona ambicja i elastyczność sprawia, że millenialsi chętnie zakładają swoje firmy. Są przedsiębiorczy i odważni w relacjach biznesowych oraz świetnie potrafią wykorzystać potęgę Internetu.
głupoty i tyle