LGBT, LGBTQ i LGBT plus - co oznaczają te skróty

LGBT, LGBTQ i LGBT plus – co oznaczają te skróty?

Z roku na rok akceptacja dla osób niewpisujących się w tradycyjne kanony, panujące w społeczeństwie, systematycznie się zwiększa. Wśród grup, wykazujących się największym zrozumieniem, znajdują się bardzo często osoby młode, mające świadomość, że takie zjawiska jak, chociażby homoseksualność są czymś zupełnie normalnym. W obecnych czasach coraz częściej słyszymy skróty takie jak LGBT, LGBTQ, czy LGBT+. Co tak naprawdę one znaczą?

L, G, B i T – co symbolizują kolejne litery?

Powszechnie znany skrót jest symbolem równości i szacunku do każdego człowieka, bez względu na wyznawaną religię, kolor skóry, czy orientację seksualną. Ważne, aby język, którym się posługujemy, był odpowiedni, nikogo nie wykluczał, ani nie dyskryminował. Będąc świadomym użytkownikiem języka, należy wiedzieć, co konkretnie oznaczają kolejne litery w skrócie LGBT oraz innych jego wersjach.

L, G, B i T - co symbolizują kolejne litery

L, G, B i T – co symbolizują kolejne litery

Pierwsza z liter, czyli „L” wzięło się od angielskiego „lesbian”, oznaczającego lesbijki. „G” jest z kolei skrótem od „gay”, odnoszącego się do gejów. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kolejnych liter. „B” to osoby biseksualne, a „T” – transpłciowe. Spotykane jest również rozwinięcie „T” jako osoby transseksualne. Jest to jednak kalka z języka angielskiego i określenie to nie jest zbyt trafne. Często skrót nie kończy się na tych czterech znakach. Dzieje się tak dlatego, że ludzie różnią się między sobą i nie każdy mieści się w tej klasyfikacji. Litera „Q” jest skrótem od „queer” lub „questioning”. Pierwsze z tych dwu jest dość ogólne i oznacza wszystkie osoby nieheteronormatywne i niecispłciowe. Znajduje się w nim więc każdy, kto niekoniecznie identyfikuje się z którąś z poprzednich liter, ale czuje swoją przynależność do społeczności osób, których symbolem stała się tęcza. Questioning symbolizuje natomiast osoby niepewne swojej tożsamości seksualnej bądź płciowej. Skrót ten jest więc bardzo rozbudowany i symbolizuje wiele grup ludzi.

Co oznaczają kolejne litery:

  • L – lesbijki
  • G – geje
  • B – osoby biseksualne
  • T – osoby transpłciowe

Co w takim razie z LGBT+? Czym jest plus i w jakim celu się go używa?

Tęczowe środowisko jest bardzo zróżnicowane. Wiele osób nie odnajduje się w obrębie pierwszych liter skrótu, a zapisanie wszystkich możliwych grup byłoby trudne i często niepraktyczne. Aby zapobiec dyskryminacji i zapomnieniu pozostałych osób, do podstawowego skrótu dodaje się plus. Oznacza on wszystkie grupy, których nie zapisano za pomocą litery. Mieszczą się w nim między innymi osoby interpłciowe, czyli takie, które urodziły się zarówno z męskimi, jak i żeńskimi cechami fizycznymi, oraz aseksualne, które nie odczuwają żadnego pociągu płciowego. Plus jest też symbolem sojuszników wszystkich takich osób, a trzeba wiedzieć, że jest ich w Polsce wielu.

Co w takim razie z LGBT+ Czym jest plus i w jakim celu się go używa

Co w takim razie z LGBT+ Czym jest plus i w jakim celu się go używa

Czy wszystkich tych skrótów można używać wymiennie?

Wszystkie te skróty oznaczają w gruncie rzeczy to samo. Użycie „LGBT” nie jest błędne, ale dodanie literki „Q” lub plusa jest całkiem wskazane. Znaki te dają większą pewność, że mówiąc lub pisząc o społeczności osób queer nikogo nie pominiemy. Język, którym się posługujemy, kształtuje rzeczywistość, dlatego też tak istotne jest, aby pamiętać o osobach, które często zmuszone są do życia w cieniu. Wiedza naukowa stale się rozwija, a wraz z nią świadomość społeczeństwa. Ważne, aby edukować siebie i innych w kwestiach tolerancji oraz reagować na kłamstwa, zasiewane na temat osób LGBTQ+. W społeczeństwie nadal funkcjonuje wiele mitów, które swoje korzenie mają jeszcze w czasach, gdy homoseksualność widniała na liście chorób. Dlatego też warto mówić poprawnie, aby być dobrym sojusznikiem.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij