Jak otworzyć wino bez korkociągu 5 sprawdzonych sposobów!

Jak otworzyć wino bez korkociągu? 5 sprawdzonych sposobów!

Butelkę wina powinno się otwierać za pomocą korkociągu. Jest to sposób na otwieranie wina zgodny z savoir-vivre, a przy tym jest najprostszym ze wszystkich możliwych sposobów na otworzenie butelki wina. Nie zawsze jednak mamy korkociąg pod ręką. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy musimy zrezygnować z napicia się wina? Okazuje się, że wcale nie musimy z niego rezygnować, ponieważ możemy otworzyć je za pomocą innych przedmiotów np. noża, zapalniczki, a nawet buta. Przedstawiamy 5 sprawdzonych i najbardziej skutecznych sposobów na otworzenie butelki wina bez korkociągu!

1. Otwieranie butelki wina za pomocą buta

Okazuje się, że butelkę wina możemy otworzyć nawet za pomocą buta. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ buty mamy zawsze blisko siebie – na nodze lub pozostawione w domowym korytarzu. Butelkę wina otworzymy butem w kilku prostych krokach:
Krok 1: Znajdujemy stabilny punkt np. ścianę czy drzewo
Krok 2: Butelkę wina wkładamy do buta tak, aby jej dno znajdowało się w miejscu, gdzie zwykle znajduje się pięta (do cholewki buta)
Krok 3: Cholewką, w której znajduje się butelka wina, musimy uderzyć kilka razy o wybrany stabilny punkt. Musimy jednak uważać, żeby nie uderzać zbyt mocno, ponieważ butelka może się roztrzaskać.

Otwieranie butelki wina za pomocą buta

Otwieranie butelki wina za pomocą buta

2. Otwieranie butelki wina poprzez wepchnięcie korka

Korka z butelki od wina nie musimy wcale wyciągnąć. Zamiast tego możemy wykonać przeciwną czynność – wepchnąć korek do środka. Butelkę musimy postawić w stabilnym miejscu i znaleźć długi i twardy przedmiot np. widelec czy szczoteczkę do zębów. Można użyć także do wsuwania korka długiego wkrętu. Najlepiej, żeby przedmiot był na tyle długi, żeby wepchnął korek całkowicie do środka – ułatwi to rozlewanie wina do kieliszków.

Otwieranie butelki wina poprzez wepchnięcie korka

Otwieranie butelki wina poprzez wepchnięcie korka

3. Otwieranie butelki wina za pomocą ostrych nożyczek lub noża

Podczas otwierania wina bez korkociągu pomocne mogą być także ostre nożyczki lub nóż. Jest to bardzo prosty sposób. Wystarczy, że mocno chwycimy butelkę, a nożyczki lub nóż wbijemy w korek. Następnie wystarczy mocno kręcić naszym narzędziem i je podważać tak, aby korek powoli wysuwał się do góry. Ten sposób na otworzenie wina bez korkociągu może być dość czasochłonny, ale przy tym jest bezpieczny i skuteczny.

Otwieranie butelki wina za pomocą ostrych nożyczek lub noża

Otwieranie butelki wina za pomocą ostrych nożyczek lub noża

4. Otwieranie butelki wina za pomocą palnika lub zapalniczki

Ten sposób na otworzenie wina bez korkociągu jest dość często praktykowany, ponieważ praktycznie każdy ma w domu palnik lub zapalniczkę. Butelkę wina należy mocno złapać przez ściereczkę lub inną tkaninę. Drugą ręką należy podgrzewać szyjkę butelki za pomocą zapalniczki lub palnika do momentu wysunięcia się korka z butelki. Palnik lub zapalniczka powinien znaleźć się tuż za korkiem, aby nie podgrzewać wina. Przy podgrzewaniu najlepiej jest obracać butelkę, ponieważ dzięki temu temperatura równomiernie się rozłoży. Butelkę należy trzymać tak, żeby korek nie wystrzelił w naszą stronę. Ten sposób na otworzenie wina bez korkociągu jest bardzo skuteczny, ale przy podgrzewaniu butelki należy bardzo uważać, aby butelka nam nie pękła.

Otwieranie butelki wina za pomocą palnika lub zapalniczki

Otwieranie butelki wina za pomocą palnika lub zapalniczki

5. Otwieranie butelki wina za pomocą scyzoryka

W otwieraniu butelki wina bez korkociągu z pomocą przyjdzie nam scyzoryk lub ewentualnie mały nożyk. Jest to proste, ale dość czasochłonne rozwiązanie – wystarczy, że za pomocą scyzoryka lub małego nożyka będziemy wydłubywać kawałki korka. Możemy wydłubać go całkowicie lub jedynie fragment, który pozwoli nam na podważenie korka. Rekomendujemy drugą opcję, ponieważ pozwoli to na zminimalizowanie praktycznie do zera ilości kawałków korka pływających w winie.

Otwieranie butelki wina za pomocą scyzoryka

Otwieranie butelki wina za pomocą scyzoryka

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij